Prevence nebolí, ale pomáhá

Bezpečné chování v silničním provozu a prevence úrazů dětí, to jsou hlavní cíle projektu Rozhlédni se! V roce 2022 znovu cestoval po celé republice a podařilo se proškolit rekordní počet dětí. Generálním – a jediným – partnerem projektu zůstává k naší velké radosti společnost EUROVIA CS ze Skupiny VINCI Construction CS.

Rozhlédni se! funguje od roku 2009 a zaměřuje se na děti od šesti do deseti let. Ty při interaktivních trénincích učí, jak se mají bezpečně pohybovat v silničním provozu, ať už jako chodci, spolujezdci v autě, na kole, nebo na bruslích. V předcházejících dvou letech jsme kvůli epidemii covidu museli aktivity bohužel utlumit. O to větší radost máme, že se nám loni podařilo proškolit 3510 dětí, což je dosavadní rekord. Navštívili jsme například školy v Ostravě, Příbrami, Teplicích, Roadfest v Liberci, nebo Dětský den v OC Metropole Zličín. Rozhlédni se! bylo také součástí programu „Týden prevence – stane se to ve vteřině“, který organizovala Chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Ostravě a Avion Shopping Park v Ostravě. Za posledních deset let projektem prošlo 17 613 dětí. Podle zdravotnických statistik se nejvíc smrtelných úrazů dětí stane právě v dopravě a primární prevence je tou nejúčinnější metodou, jak jejich počet snížit.

Prevence úrazů je mocná zbraň. Tam, kde jindy vynakládáme statisíce a miliony na léčbu těžce poraněných dětí, uspěje správné chování poučeného dítěte daleko levněji. A nebolí to a nikdo není nešťastný a nejsou žádní handicapovaní. Jen v posledních 30 letech se u nás snížil počet dětí zemřelých na úrazy na jednu třetinu. Ale stále to je málo. Proto je každý preventivní projekt nesmírně důležitý“, říká Prof. MUDr. Petr Havránek, emeritní přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice v Praze – Krči a člen správní rady NF Kolečko.

Nejnovější zprávy

Den pro dobro

V roce 2012 vznikla v USA myšlenka vytvořit protipól nákupní horečce spojené s

Blížíme se k cíli

Postele pro Centrum dětské traumatologie Fakultní nemocnice v Ostravě už pomalinku vyhlížejí své