Dětské dny s „Rozhlédni se!“ V Plzni a Kopřivnici

Náš projekt prevence úrazů dětí v silničním provozu realizujeme po většinu roku ve vybraných základních, speciálních nebo mateřských školách. Dvě zářijové soboty jsme se rozhodli věnovat se dětem z dětských domovů a veřejnosti.

15. září jsme „rozbili stan“ v Muzeu ČSAD Na Doubravce v Plzni, takže obvyklý program – tedy seminář s dopravními experty a na něj navazující soutěže, hry a testy – obohatily opravdu nevídané atrakce. Kdypak jste byli naposledy v pojízdné knihovně? A co takhle sedět v autobuse projíždějícím obří myčkou? Návštěvníci dětského dne s Rozhlédni se! v Plzni si mohli vyzkoušet obojí a myčkou si někteří projeli dokonce několikrát. Pokud odhodili počáteční ostych a vstoupili do autobusu, který po Plzeňském kraji vozí chtivým čtenářům téměř 3.000 knih, mohli se u regálů potkat s Romanem Vojtkem, patronem projektu a popovídat si s ním nejen o knížkách, ale i o tom, jaký je řidič, nebo co je nového v seriálu Vyprávěj. Jako vždycky laskavý a usměvavý Roman později dětem zazpíval hity z muzikálu Pomáda a dokonce asistoval mladému kouzelníkovi Aleši Hrdličkovi, jehož úžasný talent a triky publikum vždycky ohromí. Z Plzně si svůj „řidičák“ odneslo 232 dětí, převážně z dětských domovů, ale jsme rádi, že si cestu na Doubravku našlo i několik rodin, což bylo v kulturně nabitém víkendovém programu města obdivuhodné a milé.

O týden později, tedy 22.10. v Kopřivnici, jsme konkurovali opravdu těžkému kalibru, například dvěma bombardérům B52, které předváděly své umění na Dnech NATO v Ostravě. Jsme rádi, že 202 mírumilovné děti a jejich doprovod dali přednost návštěvě Muzea Tatry Kopřivnice – je opravdu úžasné! – a poučili se i pobavili na dalším dětském dnu s projektem Rozhlédni se! I tady mohli mezi exponáty potkat Romana Vojtka, který upřímně obdivoval nádherná auta, rozdával autogramy, fotil se se svými fanoušky a pozdravil i účastníky školení vedeného Robertem Šťastným. Doufáme, že i díky hvězdnému figurantovi si malí absolventi zapamatovali zásady správného připoutání se v autosedačce. Může jim to zachránit život, stejně jako respektování dalších pravidel, která s Rozhlédni se! propagujeme. Zopakujte si je také. A hlavně je, prosím, velcí i malí, dodržujte! Bezpečný podzim.

1. Rozhlédni se!
Rozhlédni se! – nespoléhej na to, že máš na přechodu přednost. Rozhlédni se vždycky, i když svítí zelená. Pokaždé se ujisti, že Tě neohrožuje žádné auto. I když jedno zastaví, jiné Tě může srazit.

2. Připoutej se!
Protože náraz v 50-ti kilometrové rychlosti má stejné následky jako pád z výšky 10 metrů. Pokud měříš míň než 150 cm a vážíš míň než 36 kg, musíš být připoutaný ve správné autosedačce. Bezpečnostní pás nestačí a může Tě i zranit! Měříš-li víc než 150 cm, ochrání Tě podsedák pro větší dětí (nejlépe se zádovou částí) v kombinaci s bezpečnostním pásem.

3. Buď vidět!
Buď vidět! Pokud Tě ostatní vidí, vědí o Tobě. I malá reflexní nášivka na správném místě pomůže řidiči, aby Tě včas uviděl a neublížil Ti.

4. Chraň se!
Ať se chystáš na kolo, na lyže nebo na kolečkové brusle, na výlet nebo jen s kamarády před dům, vždycky si vezmi helmu! Bez ní se můžeš velmi vážně zranit. A nezapomínej ani na chrániče.

5. Pomáhej!
O životě a smrti někdy rozhodují vteřiny. Poraněnému kamarádovi nebo dospělému můžeš zachránit život, když zavoláš na číslo 155 nebo 112. Tam Ti vždycky poradí, co máš dělat.

Nejnovější zprávy

Je objednáno!

Trvalo to více než rok, než se nám podařilo shromáždit peníze na skeletální

Už jen kousíček…

Děkujeme všem, kteří vyslyšeli naše vánoční přání a přispěli do sbírky na nákup